Skauti slouží Benešovu!

Na konci května byl zámecký park Konopiště zaplaven barevnými šátky v areálu skautského Obroku. Na tradiční celostátní sraz sem přijely dva tisíce skautů a skautek ve věku 15-24 let. V rámci připraveného programu se vydali také pomáhat do Benešova a jeho okolí.

Obrok se koná jednou za dva roky a každý ročník se pořádá na jiném místě a letos poprvé se vydal do Středočeského kraje k Benešovu. V duchu motta zakladatele skautingu Roberta Baden-Powella se snaží skauti zanechat svět o trochu lepší, než jaký byl, když na něj přišli a tak se v rámci programu Služba vydali pomáhat do okolí.

Druhý den akce, ve čtvrtek, tedy vyšli skauti a skautky do ulic Benešova i okolních obcí, kde strávili celý den pomocí bližním. Zahlédnout jste je mohli například v ZŠ Jiráskova a MŠ čtyřlístek, kde si pro děti připravili hravý program, nebo pomohli s opravou plotu. Radost rozdávali také hraním na hudební nástroje a zpěvem v domovech seniorů, mezi které patřil například POSEZ – POmoc SEniorům a Zdravotně postiženým, nebo jen tak na ulici. Skauti také pomohli zkrášlit ulice města – sbírali odpadky a upravovaly záhony. Samozřejmě nezapomněli ani na místo svého tábořiště a do zámeckého parku Konopiště se vydali pečovat o Růžovou zahradu. Na nabídku pomoci kývly i Technické služby města Benešov, nebo depo Posázavského expresu, kam skauti a skautky přijeli pomoci s mytím souprav a úklidem kolejí.Viděli jste také skauty, jak pomáhají okolí, a rádi byste se o své fotky a názory podělili? Budeme rádi za vaše zprávy,  které můžete zaslat na komunikace@obrok19.cz.

Skauti a skautky se ve čtvrtek vydali pomáhat do okolí Benešova. V rámci programu „Služba“ se věnovali i samotnému areálu Státního zámku Konopiště, kde zkrášlovali a uklízeli nejen Růžovou zahradu.

Petr Kalousek – www.petrkalousek.cz
Petr Kalousek – www.petrkalousek.cz

Během čtvrtečního dopoledne a odpoledne navštívili také řadu základních a mateřských škol v Benešově i přilehlých obcích. Ve školách nabídli své pedagogické dovednosti získané v oddílech při výchově mladých skautů, ale i zručnost například při opravě plutu.

Jaroslav Šafer

Hudební nadšenci prozpěvovali a hráli na nástroje – v domovech pro seniory i jen tak pro radost na ulici.

Jaroslav Šafer
Dominik David – Hraboš – www.dominikdavid.cz

Že se skauti nebojí ani fyzické práce, ukázali na farmě i v depu vlaků, kam se vydali hned dvě velké skupiny dopoledne a odpoledne. 

Dominik David – Hraboš – www.dominikdavid.cz
© Štěpán Hašek – Jmelí
Dominik David – Hraboš – www.dominikdavid.cz
Dominik David – Hraboš – www.dominikdavid.cz

Samozřejmě skauti nezapomněli ani na ulice města, které uklidili od odpadků a záhonům ulevili od plevele.

Dominik David – Hraboš – www.dominikdavid.cz