Registrace na programy započne ve čtvrtek 25. 4. 2019 v 20:19. Bude probíhat přes stejnou webovou stránku jako registrace na Obrok, tj. https://registrace.obrok19.cz . Můžeš se tedy dopředu přihlásit a pak čekat, až se v daný čas objeví magické zelené tlačitko “Zaregistruj si svůj program”. Najdeš ho v levé horní části těsně pod obrázkem tvé skupiny v sekci “Tvůj program”.

Registrace se týká programů Putování (úterý-středa), Vzlet (čtvrtek), Služba (čtvrtek), Pamětníci (pátek), Vapro (sobota) a Netradiční sporty (registrace v rámci Vapra, sobota). Na ostatní programy není třeba se registrovat, s tvojí účastí se automaticky počítá. Pro zkrácení času registrace si už dopředu můžeš rozmyslet, který program tě zajímá a na který se chceš dostat nejvíc. Čti dál a vyber si ty nejlepší chuťovky z našeho menu!

Změna programů vyhrazena, informace budou průběžně aktualizovány až do čtvrteční registrace! Obecné informace o všech programech najdeš zde: https://obrok19.cz/programy-na-obroku/

Putování

Už se nemůžeš dočkat Obroku 2019? My taky ne! A přesně pro nás nedočkavce je tady putování! Pojď s námi na Konopiště po svých a pociť atmosféru akce již o den dřív! Staň se prvním skautem příchozím do areálu! Garance nezapomenutelného romantic noclehu pod hvězdnou oblohou na tajuplném místě!
Putování – program, který probíhá před oficiálním zahájením Obroku 2019. Jedná se o nocování v okolí Benešova z 21. na 22. 5. 2019. Na výběr mají účastníci z 10 historicky zajímavých míst (možnost výběru při registraci). Na všech místech je již vytvořené ohniště a připraven barel s vodou. Účastníci si tedy mohou užít atmosféru netradičního místa a seznámit se s dalšími účastníky Obroku v malé skupině. Z místa noclehu pak skupinka 15 – 20 lidí druhý den poputuje na Konopiště. Pokud ve skupině nebude plnoletý člověk, který by nesl za neplnoleté odpovědnost, je nutné odevzdat před konáním akce potvrzení od rodičů. Ti tímto potvrdí, že mohou jejich ratolesti sami (tj. bez plnoleté osoby) cestovat na akci Obrok od 21. 5. do 22. 5. (tj. do oficiální registrace na akci).

1) Rozhledna Neštětická hora (11 km)

Rád/a zdoláváš kopce? A ještě raději se z nich rozhlížíš do kraje? A co když je na tom kopci ještě jako bonus rozhledna? Kolem lesy a jinak nic. Klídek…Chceš vidět taková panorámata jako tehdy prostý lid, který povstal proti utiskovateli Pavlu Michnovi z Vacínova? Přenes se do roku 1627 a prozkoumej okolí zdejšího monumentu na vlastní kůži!


2) Zřícenina hradu Stará Dubá (18 km)

Co takhle nocleh na zřícenině hradu, který kdysi stával na břehu řeky Sázavy? Tahle gotická kráska zde stojí už od roku 1283, kdy ji zde nechal vybudovat Ondřej z Dubé. Jeho stavba sice o 183 let později zanikla, ale dodnes se dochovalo opevnění obléhacího tábora s velitelským stanovištěm a také palebné postavení děl, jenž bylo hradu osudné. Pokud rád/a prozkoumáváš starobylé ruiny, je tohle nocležiště přímo pro tebe!

3) Zřícenina Čejchanův Hrádek (21 km)

Jen si to představ…zřícenina hradu uprostřed lesů nad levým břehem řeky Sázavy…Hrad jako takový zanikl už v roce 1404, naštěstí však zdivo bylo pevné a příkopy vylámané ve skále hluboké. Proto je tady dodnes spoustu zajímavých a tajuplných pozůstatků, které prostě musíš vidět! Nemluvě o jedné z nejstarších dochovaných silničních staveb. Dokážeš najít, kde stávala?

4) Zřícenina hradu Zlenice (16 km)

Tahle kouzelná stavba jakoby tě přenesla do pohádky malované Josefem Ladou. Taky úplně vidíš toho vodníka sedícího na vrbě u rybníku? V klidu si blafe ze své dýmky a za ním se tyčí silueta Zlenic. Tohle skvostné místo ale neinspirovalo jen Josefa Ladu. Učarovalo i spisovatele Radovana Šimáčka, který z tohoto prostředí napsal román Zločin na Zlenicích hradě, jenž byl později i zfilmován. Na tomhle proslaveném a zároveň romantickém místě opředeném tajemstvím prostě chceš nocovat!

5) Rozhledna Špulka (17 km)

Díky svému tvaru tahle rozhledna na malebném kopci Březák snad ani nemohla dostat lepší jméno. Co takhle přespat u téhle unikátní stavby na kopečku vysokém 530 m. n. m. a rozhlédnout se odtud trochu do světa? Když budeš mít štěstí, dohlédneš až na Šumavu nebo na Sněžku! Špulka je volně přístupná a je u ní i zajímavá naučná stezka. No prostě pokud se rozhodneš pro tohle místečko, dojde ti, že jsi ten den nevstával/a zbytečně!

6) Zřícenina hradu Zbořený Kostelec (14 km)

Tenhle bývalý kamenný chrám stojící na skalnatém ostrohu je obklopen nepropustnými lesy. Pokud se nebojíš výšek a temných hvozdů, budeš si na tomhle místečku doslova libovat! No a ten výhled do údolí řeky Sázavy? Pohled pro bohy! Srdéčko zde zaplesalo i Karlu Hynku Máchovi, který v těchto místech napsal báseň o své milé Márince. Romantic place for romantic people! <3

7) Větrný mlýn u Příčov (35 km, možno využít hromadnou dopravu)

Mystické místo opředené tajemstvím. Kdo a kdy tenhle větrný mlýn holandského typu postavil? Proč je tak obrovský a jeho zdivo tak silné? A kdo tak krásnou a gigantickou budovu rozbořil? Stál snad v cestě strašnému ohnivému sudu, který se tím místem podle pověsti prohnal? Zažij noc uprostřed torza mlýnu, které se vypíná na skalnatém návrší. Ale pozor! Tohle je opravdu jen pro ty, co mají pro strach uděláno!!!

8) Měsíční údolí (6 km)

Jsi v hloubi duše beznadějný trampík a milovník Eldoráda? Pojď se svou partou projít tuhle stezku, která se klikatí podél malebného Konopišťského potoka! Zajímá tě, kde po 1. světové válce nalezla útočiště tlupa skautů v čele s Vojtanem? Omrkni původní tábořiště a osadu, které jsou jako vystřižené z westernu. Protože “Každý, kdo patříš mezi nás, víš co je kamarád…” 😀

9) Kostelík u Chvojna (3 km)

Místo s magickou aurou, kde kdysi stávalo keltské hradiště – to je kostel svatého Jakuba a Filipa u Chvojna. Z tohohle venkovského opevněného sídla je supr výhled přímo na Konopiště, takže pokud už se nemůžeš dočkat samotného Obroku a chceš být radši takzvaně za humny, aby ti něco neuteklo, rozhodně je tohle trefa do černého!

10) Zřícenina hradu Kožlí (6 km)

V pěkném lučním údolí mezi lesními stráněmi, v půvabné krajince, kterou protéká Vadslavský potok, na strmém ostrohu stával hrad Kožlí. Tato gotická stavba z roku 1318 ale byla o sto let později dobyta a rozbořena králem Jiřím. Dobyvatele nezastavily ani příkopy, které hrad obklopují. Proto pamatuj, příchozí…přijdiž z jakékoli strany, všade se do kopce pracně lézti muší!

Služba

Na Službě se již tradičně zapojíme do pomoci v místní lokalitě a místním komunitám. Je pro tebe připravené široké spektrum aktivit a věříme, že si vybereš to, co tě zaujme a budeš tuto činnost vykonávat spolu s ostatními zodpovědně a s elánem 🙂

Služba bude probíhat ve čtvrtek dopoledne i odpoledne – proti ní poběží program Vzlet. Pokud se dopoledne rozhodneš pro Službu, odpoledne půjdeš na Vzlet a naopak.

Na službu si s sebou vždy určitě vezmi něco na pití (popř. na jídlo, pokud myslíš, že by Ti mělo začít kručet v žaludku hladem) a funkční mobilní telefon, ostatní věci důležité pro vykonání konkrétní služby najdeš níže.

Dopolední služby

Kytarohraní pro seniory (Kytary-A)

Lokalita: Nízkoprahové centrum Benešov
Činnost: Rozradostníš dopoledne seniorům hrou na kytaru (nebo jiný hudební nástroj) a zpěvem.
Co s sebou: kytaru nebo jiný hudební nástroj, zpěvníky, svoje hlasivky
Kapacita: 5

Kytarohraní pro seniory (Kytary-B)

Lokalita: Centrum POSEZ – POmoc Seniorům a Zdravotně postiženým, Benešov
Činnost: Rozradostníš dopoledne seniorům a tělesně postiženým lidem hrou na kytaru (nebo jiný hudební nástroj) a zpěvem.
Co s sebou: kytaru nebo jiný hudební nástroj, zpěvníky, svoje hlasivky
Kapacita: 5

Skautská ochranná služba Demo I. (SOS-dopo)

Lokalita: tábořiště Obroku, Konopiště
Činnost: Zajímalo Tě, jak vypadá práce SOSky během velkých akcí, jako je Obrok? Máš možnost vyzkoušet si jejich činnost, a to výpomocí při zajištění bezpečnosti tábořiště.
Co s sebou: –
Kapacita: 20

Dětský den pro ZŠ Benešov (DD-Bene)

Lokalita: ZŠ Dukelská, Benešov
Činnost: Budeš se podílet na přípravě dětského dne pro první stupeň základní školy. Pro děti budou připraveny nejrůznější aktivity a hry, které spolu s ostatními zrealizujete a zajistíte tak krásný (trochu předčasný) den dětí pro místní děti.
Co s sebou: –
Kapacita: 70

Dětský den pro ZŠ Týnec (DD-Týn)

Lokalita: ZŠ Dukelská, Benešov
Činnost: Budeš se podílet na přípravě dětského dne pro první stupeň základní školy. Pro děti budou připraveny nejrůznější aktivity a hry, které spolu s ostatními zrealizujete a zajistíte tak krásný (trochu předčasný) den dětí pro místní děti.
Co s sebou: –
Kapacita: 30

Úklid kostela (KostelA)

Lokalita: Kostel sv. Mikuláše, ulice Na Karlově
Činnost: Hadr, kyblík, smeták – to budou tvé nástroje pro pomoc při úklidu v místním kostele.
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 10

Úklid kostela (KostelB)

Lokalita: Kostel sv. Anny, Masarykovo náměstí, Benešov
Činnost: Hadr, kyblík, smeták – to budou tvé nástroje pro pomoc při úklidu v místním kostele.
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 10

Úklid kostela (KostelC)

Lokalita: Kostel sv. Jakuba a Filipa, Chvojen
Činnost: Hadr, kyblík, smeták – to budou tvé nástroje pro pomoc při úklidu v místním kostele.
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 10

Revitalizace lesů v Okrouhlicích (LesyOkr-dopo)

Lokalita: Lesy Benešov – Okrouhlice
Činnost: Klidná práce v lese s veverkami a jezevci 🙂 sbírání chrastí, spadaných větví, listí a jiného nepořádku
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 200

Farmaření (Farma-dopo)

Lokalita: Hovězí farma Neveklov
Činnost: Pomoc s údržbou statku v Neveklově – práce všeho druhu, se zvířátky i bez nich.
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 30

Nastupovat! (Vlaky)

Lokalita: Posázavský Pacifik – Železniční depo, Benešov
Činnost: nasaď brygadýrku a hurá na vlak – údržba a úklid vagonů Posázavského Pacifiku nebo zvelebení okolí depa na tebe čekají.
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 30

Svobodu! Svobodu! (DopisyDopo)

Lokalita: tábořiště Obroku, Konopiště
Činnost: Připoj se k boji za svobodu spolu s Amnesty International – i Tvůj dopis, který v rámci služby napíšeš, může změnit mnohé
Co s sebou: –
Kapacita: 150

Jdem zpátky do lesů (LesyČR)

Lokalita: různá umístění
Činnost: Výpomoc Lesům ČR se správou našeho lesního porostu v různých místech 🙂
Co s sebou: rukavice
Kapacita: 40

Teče voda, teče (Posázaví)

Lokalita: různá umístění
Činnost: ekologická brigáda na některém z mnoha toků v okolí Benešova
Co s sebou: rukavice
Kapacita: 20

Žluté dopoledne (ArchiBN)

Lokalita: Benešov
Činnost: vypomoz s organizací hravého interaktivního dopoledne s místním architektonickým spolkem, jehož cílem bude zjistit, co by si benešovští občané přáli zlepšit na jejich městě
Co s sebou: –
Kapacita: 30

Hledá se grafik! (Knih-Bene-Graf)

Lokalita: Městská knihovna Benešov
Činnost: hledají se tři grafici na výpomoc s vytvořením propagačních předmětů knihovny – služba je určena pouze pro ty, kteří mají s grafikou nějaké zkušenosti!
Co s sebou: –
Kapacita: 3

Pasování prvňáčků (Knih-Bene-Prv)

Lokalita: Městská knihovna Benešov
Činnost: Vypomoz knihovnicím s přípravou pasování malých prvňáčků.
Co s sebou: –
Kapacita: 5

Hledá se člověk pro všechno (TS-Bene)

Lokalita: Technické služby Benešov
Činnost: Buď k rukám Technickým službám v Benešově v nejrůznějších činnostech při údržbě města (čistá práce zaručena!)
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 50

Hrátky s dětmi (MŠ-Bene)

Lokalita: MŠ Benešov
Činnost: Připrav pár her pro děti a zabav je.
Co s sebou:
Kapacita: 10

Odpolední služby

Kytarohraní pro seniory (Kytary-C)

Lokalita: Centrum POSEZ – POmoc Seniorům a Zdravotně postiženým, Benešov
Činnost: Rozradostníš dopoledne seniorům a tělesně postiženým lidem hrou na kytaru (nebo jiný hudební nástroj) a zpěvem.
Co s sebou: kytaru nebo jiný hudební nástroj, zpěvníky, svoje hlasivky
Kapacita: 5

Kytarohraní pro seniory (Kytary-D)

Lokalita: Centrum sociálních služeb Tloskov- Neveklov
Činnost: Rozradostníš dopoledne seniorům hrou na kytaru (nebo jiný hudební nástroj) a zpěvem.
Co s sebou: kytaru nebo jiný hudební nástroj, zpěvníky, svoje hlasivky
Kapacita: 10

Skautská ochranná služba Demo II. (SOS-odpo)

Lokalita: tábořiště Obroku, Konopiště
Činnost: Zajímalo Tě, jak vypadá práce SOSky během velkých akcí, jako je Obrok? Máš možnost vyzkoušet si jejich činnost, a to výpomocí při zajištění bezpečnosti tábořiště.
Co s sebou: –
Kapacita: 20

Blinkr a klakson! (Doprava)

Lokalita: park Benešov
Činnost: Spolu s mateřským centrem Hvězdička uspořádáš dětské Dopravní hřiště pro děti z Benešova.
Co s sebou: –
Kapacita: 12

Buď připraven! (Skaut-Neve)

Lokalita: skautská klubovna v Neveklově
Činnost: Vypomůžeš bratrům z Neveklova v údržbě jejich klubovny.
Co s sebou: –
Kapacita: 15

Knižní čtvrtek (Knihy-Neve)

Lokalita: knihovna Neveklov
Činnost: práce perfektní pro knihomoly – výpomoc s údržbou a stěhováním knihovny v Neveklově.
Co s sebou: –
Kapacita: 15

Skautská ochranná služba Demo II. (SOS-odpo)

Lokalita: tábořiště Obroku, Konopiště
Činnost: Zajímalo Tě, jak vypadá práce SOSky během velkých akcí, jako je Obrok? Máš možnost vyzkoušet si jejich činnost, a to výpomocí při zajištění bezpečnosti tábořiště.
Co s sebou: –
Kapacita: 20

Revitalizace lesů v Okrouhlicích (LesyOkr-odpo)

Lokalita: Lesy Benešov – Okrouhlice
Činnost: Klidná práce v lese s veverkami a jezevci 🙂 sbírání chrastí, spadaných větví, listí a jiného nepořádku
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 200

Farmaření (Farma-odpo)

Lokalita: Hovězí farma Neveklov
Činnost: Pomoc s údržbou statku v Neveklově – práce všeho druhu, se zvířátky i bez nich.
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 30

Svobodu! Svobodu! (DopisyDopo)

Lokalita: tábořiště Obroku, Konopiště
Činnost: Připoj se k boji za svobodu spolu s Amnesty International – i Tvůj dopis, který v rámci služby napíšeš, může změnit mnohé
Co s sebou: –
Kapacita: 150

Údržbář (Údržba-Neve)

Lokalita: Neveklov
Činnost: nejrůznější pomoc v Tloskově-Neveklově
Co s sebou: –
Kapacita: 30

Hledá se člověk pro všechno (TS-Bene)

Lokalita: Technické služby Benešov
Činnost: Buď k rukám Technickým službám v Benešově v nejrůznějších činnostech při údržbě města (čistá práce zaručena!)
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 50

Růžová zahrada (Růžovka)

Lokalita: Růžová zahrada Konopiště
Činnost: zahradnická výpomoc v krásném prostředí Růžové zahrady v zámeckém parku Konopišťského zámku
Co s sebou: pracovní rukavice
Kapacita: 25


Vzlet

Program Vzlet se dělí na 3 další bloky a do jednoho z nich se musíš zaregistrovat. Bloky jsou pojmenovány podle místa, kde se odehrají. Je to Voda, Louka a Les. Na svém vybraném bloku budeš po celou dobu konání Vzletu, kromě tzv. Kuriozit, které může navštívit kdokoli z jakéhokoli bloku.

Vzlet bude probíhat ve čtvrtek dopoledne i odpoledne – proti ní poběží program Služba. Pokud se dopoledne rozhodneš pro Vzlet, odpoledne půjdeš na Službu a naopak.

Voda

Miluješ vodu? Miluješ aktivity s ní? Nebo chceš snad nějaké vodní aktivity poznat? Zde si můžeš zkusit plavbu na více druhu lodí. Můžeš si zde postavit vlastní plavidlo, molo, nebo se zde vyřádit v triatlonu a vodních bitvách!

Les

Zajímá tě, co můžeš zažít v lesích? Pokud se nebojíš výšek, čekají tě vysoká lana nebo úžasná lanovka s výhledem na širé pláně Obroku. Můžete se stát králem vlastního hradu a společnými silami dobývat pomocí katapultu další území. A pokud vás omrzí budování, můžete se zmalovat paintballovými kuličkami nebo se slepit suchými zipy!

Louka

Louka se na první pohled může zdát jako nudná a nezajímavá, ve skutečnosti ti ale poskytuje prostor, jehož využití závisí pouze na tvé fantazii. Na rozlehlých planinách v okolí zámku Konopiště se budeš moct svézt na vlastnoručně vyrobeném kolotoči, závodit v biatlonu, zahrát obrovské “Člověče, nezlob se” a mnoho dalšího!

Pamětníci

V pátek dopoledne se na Obrok 2019 sjedou významní čeští skauti a skautky, kteří mají, díky svým vlastním životním zkušenostem, skutečně co říct k historii skautingu na našem území. Vznik, zákaz, povolení, zákaz… žádný z důležitých okamžiků nebude opomenut.

Program je organizován do dvou bloků, v každém vystoupí během hodiny a půl dva pamětníci. Každý účastník Obroku se účastní pouze jednoho bloku, v rámci registrace si zvolíš, který to bude. Paralelně k Pamětníkům probíhá program M(a)y Day, kterého se zúčastníš v čase druhého, tebou nevybraného, bloku Pamětníků.

Bill – Lubor Šušlík

Narodil se v Mostě v rodině ruského legionáře. V šestnácti letech založil v Praze skautský oddíl, tzv. pražskou Pětku (později Padesátka). Ke konci války byl povolán do Todtovy organizace a budoval zákopy na Hlučínsku. V dubnu 1945 byl zatčen v Olomouci za nelegální držení zbraní a odsouzen k smrti. Díky blížícímu se konci války však popraven nebyl. Dostal se do Prahy, účastnil se Pražského povstání, bojoval u rozhlasu i jinde v Praze. Po válce se na střední škole dostal do problémů a byl málem vyloučen, nakonec směl odmaturovat, studovat na vysoké škole však nesměl. V roce 1949 se jako člen Svazu brannosti chystal zúčastnit povstání (tzv. Akce Norbert), ale byl zatčen a půl roku strávil ve vyšetřovací vazbě. Jelikož se proti němu nenašlo dost důkazů a soud přihlédl k jeho válečným zásluhám, byl propuštěn. Kvůli tomu, že by vyšetřován, mohl vykonávat jen dělnická zaměstnání. Až později získal místo v podniku Magnet, kde dosáhl pozice ekonomického náměstka. Později vedl obchod domácími potřebami v Přelouči. Celý život je aktivním skautem.

Rys – Jiří Lukšíček

Rodák z Prahy se stal členem Junáka v roce 1945 ve svých dvanácti letech. Po roce 1949, kdy začala likvidace Junáka se stal členem odbojové skautské skupiny, kde provozoval ilegální činnost proti režimu. Byl dvakrát zadržen v letech 1953 – 1954. Poprvé byl po dvou měsících propuštěn, ovšem podruhé, při vojenské službě u Rumburka u něj vyšetřovatelé objevili nelegálně držené zbraně a akce odbojové skupiny spojili s dalšími fiktivními případy. Rys byl odsouzen k šesti letům vězení, během nichž pobýval v táborech Nikolaj a Rovnost, kde se stýkal s dalšími skauty. Po svém propuštění pracoval jako dělník v ČKD, než vystudoval průmyslovou školu a začal v ČKD vyučovat. V roce 1968 znovuzaložil 233. oddíl, který se snažil vést i po opětovném zákazu Junáka v roce 1970. V roce 1990 stál za obnovou střediska Ostříž, v jehož čele stál až do roku 2002. Působil mimo jiné i jako člen Rozhodčí a smírčí rady Junáka. Dodnes se aktivně zapojuje do skautského života.

Ezop – Hana Bouzková

Vyrůstala v Benešově v rodině ředitele okresní nemocenské pojišťovny a čelního představitele místní organizace strany národně socialistické. Ve svých sedmi letech přišla o otce, který byl popraven za heydrichiády. Rodina utekla k příbuzným do Prahy, kde bydlela až do konce války. Sedm lidí v jednopokojovém bytě. Od svých deseti let byla činná ve skautingu, i když bylo hnutí oficiálně zakázáno. V roce 1950 byl její strýc odsouzen na 24 let žaláře, krátce poté bylo rodině oznámeno, že si vzal život. Rodina se vzájemně podporovala, a tak Ezop mohla vystudovat Filozofickou fakultu na UK v Praze. Učit však mohla pouze na základních školách. První místo na gymnáziu Ohradní v Praze získala až v roce 1968. Dodnes je vedoucí čestného Svojsíkova oddílu. Je jednou ze třinácti nositelek vysokého skautského vyznamenání – Řádu stříbrného trojlístku.

Hroznýš – Eduard Marek

17. března 1917 se narodil v Praze. Od mládí se věnoval skautingu. v roce 1936 nastoupil jako dobrovolník na vojnu k letectvu. Po demobilizaci v roce 1939 se ujal vedení rodinné realitní kanceláře. Za války Hroznýš pomáhal svému židovskému příteli F. Reimannovi, za což byl 8. května 1942 zatčen a na několik měsíců odsouzen. Po propuštění se ilegálně opět věnoval skautingu. Jako spojka se aktivně účastnil Pražského povstání. Po válce obnovil svou realitní kancelář a vedl junácký oddíl. Po komunistickém puči v únoru 1948 v Praze společně s přáteli založil odbojovou skupinu „Dr. E. Beneš“, která byla napojena na francouzskou špionáž. Již počátkem roku 1949 však byla skupina prozrazena a Hroznýš byl odsouzen za protistátní činnost na deset let. Jeho manželka byla odsouzena na 11 let a jejich tehdy pětiletý syn Eduard putoval do ústavu v Počernicích. Hroznýš byl nejprve vězněn v lágru Svatopluk v Horním Slavkově, po dvou letech byl přes Bory transportován do lágru Mariánská v jáchymovské oblasti, kde třídil uranovou rudu. Z vězení se dostal po sedmi letech, v roce 1956, na podmínku. Znovu se ilegálně věnoval skautingu. Po roce 1989 se stal předsedou ORJ Praha 2. Skauty vedl ve všech údobích historie Junáka kromě sbojsíkovských začátků za Rakouska – Uherska.

Vapro

V sobotu odpoledne se na Obrok 2019 sjedou zajímavé osobnosti české společnosti, aby tobě a ostatním účastníkům v rámci programu Vapro předali některé své zkušenosti, poznatky a možná i něco více. Přednášející jsou snad ze všech odvětví, která si dokážeš představit – níže najdeš představení většiny přednášejících.

Ty si budeš moct vybrat dvě přednášky a setkat se se dvěma úžasnými osobnostmi, nebo využít jednoho bloku a jít se vyřádit na Netradiční sporty. Vybírej tedy dobře!

Oskar Rejchrt – Korzo Národní: Co pro nás znamená svoboda a proč ji oslavujeme?

Korzo Národní je největší oslava Sametové revoluce v Česku. Na pražské Národní třídě se už od roku 2014 slaví pozitivní přínosy 17. listopadu 89 a děkuje za všechny možnosti a příležitosti, které naší společnosti přinesl konec komunismu. Přijďte si poslechnout vyprávění organizátorů o tom, jak ze studentského projektu vyrostla za 6 let narozeninová párty svobody a demokracie pro 100 tisíc lidí a proč to celé vůbec dělají. #dikyzemuzem!

Radkin Honzák – Psychopati mezi námi

Slovo psychopat sice bylo vypuzeno z odborného slovníku, nicméně je libozvučné, a tak není divu, že jsou mnozí, kteří dbají o to, aby nezapadlo. Počínaje pionýrem Herveyem Cleckleyem až po profesora Radka Ptáčka. Odborníci v této oblasti na pomezí psychopatologie by rádi termín psychopat rezervovali pro přibližně jedno procento našich bližních, jejichž zásadní odlišností je absence strachu: ten si totiž neuvědomují a ani neprožívají, což přináší zcela jiné vnímání souvislostí, prožívání, tvorbu hodnot a jednání. Zkuste si na chvíli představit, že absolutně nevíte, co je to strach, a máte-li slušnou fantazii, dopracujete se na základě této vlastnosti záhy k pocitu omnipotence neboli všemohoucnosti. Navíc, chybí-li strach či tréma, umožňuje to provádět vše bezchybně s robotickou přesností, jste také přitažliví pro své okolí, nebojíte se riskovat, nebojíte se ničeho a můžete tedy vše! A navíc se nepotíte, a tím pádem ani nevydáváte “varovný zápach”, takže jste pro své okolí charismatický člověk, za nímž ovce rádi kráčí třeba až na porážku …
A teď už jde jen o to, kolik v sobě máte agrese, asociálních a antisociálních choutek, prvků a osobnostních charakteristik, jak moc jste hamižní a kolik vzrušení v té věčné nudě beze strachů potřebujete: zda vám stačí pašovat koks nebo potřebujete pro povyražení krást, vraždit, hrát na burze o miliony, či naopak zachraňovat ohrožené, dobývat vesmír, šířit víru či operovat mozek.

Jarmila Štuková – Nedaleko černé vlajky – válka s IS očima fotoreportérky

Jarmila Štuková je nezávislá fotoreportérka a dokumentaristka, která se zaměřuje mimo jiné na válku s Islámským státem v Sýrii a Iráku. Pohybovala se v předních liniích blízko Mosulu, Sindžáru, Kirkúku či Falúdži, mluvila se zajatými členy IS, navštívila mnoho uprchlických táborů a poznala mnoho jezídských dětí, které IS používal jako prostitutky či dětské vojáky. O své zkušenosti se prostřednictvím svých fotografií podělí i s návštěvníky Obroku.

Michal Parízek – Globalizace a krize státu a demokracie 21. století

Zásadní události posledních let nasvědčují rostoucí krizi liberální demokracie – na západě i ve střední a východní Evropě. Kde se berou vážné problémy, jimž celá řada jinak úspěšných zemí čelí? V tomto povídání rozebereme roli a problémy států a demokracií ve vysoce propojeném, globalizovaném světě 21. století. Budeme se bavit o schopnosti států naplňovat svoje politické cíle a ambice obyvatel a tím si udržovat jejich důvěru a podporu. Anebo, v případě selhávání, o tuto důvěru naopak přicházet. Pokud dnes skutečně liberální demokracie alespoň zčásti začínají bojovat o přežití, kdo jsou vlastně ti, o které se mohou ve svém boji opřít?

Jan Simkanic – Proč jsou potřeba nezávislé noviny

Start slovenského Denníku N a českého Deníku N je dobrou ukázkou toho, proč jsou pro zdravé fungování občanské společnosti důležité nezávislé noviny, které nepatří žádnému oligarchovi, ani se nepotřebují přizpůsobovat inzertním zájmům velkých firem. Až dosud nikdo nepochyboval, že za obsah na internetu v Česku nikdo platit nechce a nebude. Dnes se však rýsuje šance, že si čtenáři své nezávislé noviny dokážou zaplatit.

Kateřina Šimáčková – Právní regulace náboženských symbolů ve veřejném prostoru

Přednáška se zaměří na téma náboženských symbolů, které vyjadřují svobodu vyznání jejich nositelů či tvůrců, ale současně mohou být i projevem kulturní tradice konkrétní země či náboženské menšiny. Přednáška poukáže na některá soudní rozhodnutí k tématu křížů (jejich umístění ve školních třídách či jejich nošení v zaměstnání). Bude se věnovat i reakcím jednotlivých evropských právních řádů na téma muslimského zahalování žen a jejich zhodnocení v judikatuře Evropského soudu pro lidská práva a Soudního dvora Evropská unie.

Jan Jiráň – „Relata refero“

„Vyprávím, co jsem slyšel“ – Hérodotos. Tento workshop se zaměří na to, jak zpracovat dějiny skautského střediska nebo životopis. Ukážeme si, kde se nechají hledat prameny a další zdroje, které pak slouží jako podklady pro psaní konečné syntézy. Představeny budou hlavně elektronické zdroje, které jsou veřejně dostupné.

Martin Karlík – Říkali to v rádiu…

Říkali to v rádiu, televizi, psali to na netu… Argument, který často stačí proto, abychom uvěřili, že něco je pravda. Odkud se berou tyto pravdy a jak se dají zneužít nebo proč je někdo chápe špatně? Média jsou továrny. Občas vyrobí zmetek, někdo jich vyrábí víc. Proč? Můžeme o tom spolu diskutovat a umět s tím pracovat.

Martin Škoda – Od lentilkového dortu k vaření na kuchařských Oskarech

Je profi fanda gastronomie, který se narodil v Táboře, absolvoval česko – španělské Biskupské gymnázium v Českých Budějovicích, navázal bakalářským studiem marketingové komunikace a PR na UK, nyní druhým rokem studuje taky na FSV UK obor kombinovaných mediálních studií. Vařit začal, když mu bylo 8 let, díky lásce k jídlu, ale také pořadů Jamieho Olivera. V 17 letech vydal kuchařku Škoda nevařit, která se stala třetí nejlepší kuchařskou prvotinou na světě v renomované soutěži, tzv. kuchařských Oscarech, Gourmand World Cookbook Awards. První a třetí cenou na Gourmand Cookbook Awards bylo oceněno i pokračování Škoda nevařit 2. Z čínského města Jen-tchaj si tehdy navíc přivezl ocenění Kuchařská osobnost roku 2016. Vloni se stal prvním Čechem, který na kuchařských Oscarech předevdl svojí cooking show.

Na TV Prima měl společně s herečkou Marií Doležalovou pořad Hrdina kuchyně. Pro Stream.cz natočil pořad Grill Hunters a Konec plýtvání. Právě tématu plýtvání se intenzivně věnuje již druhým rokem. Mimo vaření spoustu času věnuje cestování za jídlem, a na tohle téma na Obroku určitě taky dojde řeč.

Karel Strachota, zakladatel a ředitel Jednoho světa na školách společnosti Člověk v tísni

Během workshopu představí rozsáhlou nabídku audiovizuálních materiálů a aktivit, které vzdělávací program Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni nabízí k posilování mediální gramotnosti žáků a k dalším tématům. Jsou zdarma k dispozici na portálu JSNS.CZ a využívá je několik tisíc škol, vzdělávacích organizací a také mnohé skautské oddíly. Účastníci workshopu se na příkladech konkrétních mediálních sdělení seznámí se základním metodickým konceptem „5 klíčových otázek“. Zahrnuta bude také ukázka audiovizuálních pořadů (např. Kovyho mediální ring), interaktivních nástrojů a dalších pomůcek.

Mediální krajina se v uplynulém desetiletí proměnila zásadním způsobem. Digitální technologie prostupují našimi životy, většinu informací čerpáme z médií, sociální sítě se staly opravdovým fenoménem, nemalá část naší každodennosti se odehrává v kyberprostoru. To vše klade specifické nároky na všechny, kdo se chtějí v mediálním světě orientovat a sebejistě pohybovat. Jsou k tomu potřeba znalosti a dovednosti, které spadají do oblasti mediálního vzdělávání.

Vojtěch Prokeš – Oddíl jako lovebrand

Může být váš oddíl dobrá značka? Co to znamená a proč o to usilovat? Praktická přednáška o behaviorální vědě, značce a reklamě s Vojtou Prokešem z Behavio Labs.

Anežka Ševčíková – Středoafrická republika

Co se Ti vybaví, když se řekne Středoafrická republika? Že vlastně ani nevíš, kde taková STŘEDOafrická republika leží? Nebo že o této zemi nic nevíš? Přijď a dozvíš se základní fakta o SAR, o životě místních a jedné české neziskovce SIRIRI, které se rozhodla pomáhat v zemi, která leží v samém srdci Afriky, stejně jako ČR je srdcem Evropy.

Karolína Faltusová – Cesta k zero waste

Skleněný hrnek na kávu, chleba ve vlastním pytlíku a nákup v zavařovačkách. Zní to možná zvláštně, ale zero waste je myšlenka, která hýbe světem. Protože ten nejlepší odpad je ten, který vůbec nikdy nevznikl.
Pojďte se společně s organizací Bezobalu podívat na to, jak lze předejít prognózám o tom, že v roce 2050 bude ve světových oceánech více plastu než ryb. Podíváme se na to, jak vypadá odpad průměrného obyvatele, jak ho lze zredukovat, jak se provozuje obchod bez obalů a jak se může zapojit každý z nás. Zamyslíme se taky nad tím, jak udělat svůj oddíl alespoň o něco bezobalovější a přiblížit ho tak k naplňování 6. skautského zákona (Skaut je ochránce přírody a cenných výtvorů lidských).

David Rožek – Cestuj bezpečně a odpovědně!

Povídání o základních zásadách bezpečného cestování a to nejen do krizových lokalit. Probereme si opatření před cestou, jak plánovat, opatření při cestě a seznámíte se s fungováním a možnostmi pojišťoven a diplomatických misí. Zmíněny budou postupy pro předcházení kulturním nedorozuměním a další preventivní opatření v různých částech světa a různých prostředích. Během bloku budou prezentovány příklady, které se českým cestovatelům i lektorovi přihodily. Bude prostor na individuální dotazy, sdílení vlastních zkušeností a budou poskytnuty zdroje dalších informací.

Jan Charvát – Nové trendy v politickém extremismu

Politický extremismus je pojem, kterému je v posledních letech věnována výrazná pozornost. Co ale tento pojem znamená z pohledu akademiků, kteří se jím dlouhodobě zabývají? Jde o srozumitelný a smysluplný termín, nebo o zavádějící a nicneříkající floskuli? A jaké jsou současné trendy v oblasti toho, co tento pojem pokrývá? Změnila se nějak podoba krajní pravice a krajní levice v posledním desetiletí? Jaká témata se v této oblasti objevují a jak se proměnila strategie a taktika krajních politických skupin a hnutí? Na to vše zkusí odpovědět Dr. Jan Charvát z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity.

Jiří Červinka – Tábornictví ve 21. století

Jak s oddílem či s rovery dnes pojmout tábornictví? Má dnes smysl a co ze starých dovedností je stále přitažlivé? Jaké nové dovednosti zahrnout? Má smysl učit se v době GPS s buzolou? Moderní kopule nebo přístřešek? Jak využít výchovný potenciál pobytu v přírodě a přesto nebýt out.

Jiří Červnika – Jak si sbalit nalehko?

Už nechceš na horách úpět pod těžkým batohem, ale zažít pocit lehkosti? Jaké vlastnosti má mít základní vybavení? Ukážeme, jak přiblížit batoh na týdenní putování (bez jídla a pití) k hranici 6 kg. Praktická dílna s ukázkami vybavení a možností zvážit výstroj, kterou si přineseš.
Přednáší Jiří Červinka – Brko a Roman Šantora – Bobo

Miky Škoda

Prázdných slov o instantním úspěchu a štěstí je na světě fůra. Udělej změnu a stav se na Mikyho přednášku, která tě nakopne, rozesměje a občas zamrazí. Zároveň ale stojí pevně nohama na zemi.

Máš pocit, že světu dovedeš něco předat, ale pořád se nic neděje? Bojíš se, že tvoje sny a vize skončí na hřbitově? Je čas s tím něco udělat. První zastávkou může být právě Mikyho talk s nakažlivým nadhledem při vyprávění příběhů z cestování, horolezectví, podnikání i neuvěřitelných zážitků účastníků LowCost Race.

Na příkladech z vlastního života i na příbězích lidí, které ovlivnil, Miky ukazuje, co všechno je možné překonat, jak umět rozpoznat a přijímat výzvy v životě a jak se s klidem v duši připravit na to, že se může cokoliv zvrtnout. Podělí se o prožitky na hranici života a průšvihu při cestování a horolezectví i zkušenosti z punkových podnikatelských začátků během studia 2 vysokých škol.

Na jaké příběhy a faily se například můžeš těšit?

  • setkání s medvědem v divočině
  • zadlužení při podnikání
  • přežití vichřice na Mont Blancu
  • došlý kyslík při potápění

Miky je podnikatel, cestovatel a zakladatel závodu LowCost Race, kde už 5 let spolu s týmem navádí účastníky k překonání na první pohled nesplnitelných výzev po celé Evropě. Oproti původnímu plánu žít na cestách se nakonec rozhodl zakotvit v ČR, aby tu svými projekty pěstoval víru v naše schopnosti a v dobré úmysly ostatních jako nejdůležitější kolektivní vlastnost, která podle něj Čechům chybí.

#prsakoule

prsakoule míří na festival Obrok!

Přijďte se naučit, jak správně a pravidelně vyšetřovat prsa a varlata a odhalit tak případnou rakovinu včas.

Dozvíte se:
– jak včas rozpoznat rakovinu prsu, varlete a dalších orgánů
– kde a jak probíhají preventivní kontroly
– kam zajít, když na sobě něco neobvyklého objevíte

A především si vyzkoušíte:
– nahmatat bulky na modelech prsou a varlat
– správnou techniku jejich samovyšetřování

Těšíme se na vás,

Loono tým. ♥

Pozn.

Workshop probíhá v rámci kampaně “Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule”, která upozorňuje na důležitost samovyšetřování v prevenci rakoviny prsou a varlat. Jejím cílem je naučit mladé lidi, jak si je správně a pravidelně (samo)vyšetřovat a odhalit tak rakovinu včas. Jste netrpěliví a rádi byste si sáhli už teď? Na http://loono.cz/manualy/zjistíte, jak na to!

Daniel Vondra – Jedna láska, jedno manželství

Přednáška se věnuje v současné době v České republice velice aktuálnímu tématu a to přijetí manželství pro všechny. Tedy přijetí novely občanského zákoníku, která by umožnila vstupovat do manželství gay a lesbickým párům. Láska je jen jedna – není hetero a homo verze, páry stejného pohlaví žijí stejné partnerské životy jako heterosexuální páry, proto není důvod, abych v nich stát dělal rozdíl. Novela je nyní v prvním čtení v Poslanecké sněmovně a má podporovatele, ale i odpůrce napříč celým politickým spektrem. Přednáška také mapuje podporu veřejnosti, diskusi a právní úpravy v zahraničí.

Lenka Kynclová – Jeden hlas nestačí

Rozhodnout se jen pro jednu věc může být někdy těžké. Představíme vám Janečkovu metodu (D21) vícehlasů, unikátní hlasovací nástroj díky kterému je skupinové rozhodování efektivnější.Také si vyzkoušíme alternativní volby do Evropského parlamentu, zároveň si ukážeme jak funguje právě Janečkova metoda (D21) v praxi a jak se mohou lišit konečné výsledky od tradiční jednohlasové volby.

Jitka Radkovičová -Sionistický skauting v meziválečném Československu

Prvorepublikoví sionističtí skauti působili na stovkách míst v celém tehdejším státě, přesto o nich dnes téměř nic nevíme. Tento málo popsaný fenomén přitahuje pozornost (nejenom skautské) veřejnosti i dnes. Jak se dnešní skauti dívají na své židovské kolegy? Co obě hnutí spojovalo? Co je rozdělovalo? Jitka Radkovičová za pomoci materiálů získaných v našich, ale hlavně izraelských archivech dokládá, že tito skauti „byli připraveni“ a neztráceli ze zřetele jasně definovaný cíl, který pro ně představoval odchod do „národní domoviny“ v Palestině.

Jitka Radkovičová se zabývá historií československého skautingu, mezi její hlavní témata patří fungování hnutí v období působení nedemokratických režimů u nás.

Martina Adamcová – Představení nové stezky pro skauty a skautky

Zajímá vás, jak bude vypadat skautská stezka po revizi? Jaké jsou změny, co zůstává a hlavně jak s ní začít pracovat? To se dozvíte v rámci programu a vůbec nevadí, že jste třeba do teď se stezkou nepracovali!

Eliška Podzimková

Eliška Podzimková je česká animátorka, ilustrátorka, fotografka a umělkyně všeho druhu nyní žijící v Praze. Mladá animátorka, která v roce 2014 nejen díky svému profilu na instagramu @eliskap získala uznání za mořem v USA. Splnila si svůj sen a žila a tvořila ve svém nejoblíbenějším městě – New Yorku. Instagram ji doslova změnil život a přinesl spolupráce, o kterých by tato slečna z Dobřiichovic ani nesnila. Nyní má na svědomí např. spot pro Jamieho Olivera, obsazení titulní stránky newyorského deníku Metro, reportáž pro americký Vogue či články v celosvětových médiích. Pro internetový portál iDnes vytvořila rubriku Dokreslené Česko. Spolupracovala s Tomášem Klusem na jeho podzimním turné a věnuje se i reklamní tvorbě. Na kontě má i několik festivalových cen převážně za svá školní cvičení a na podzim 2016 proběhla její první autorská výstava v Praze v Jindřišské věži. V současné době pracuje na projektu Plešouni, pro onkologicky nemocné děti.

Miroslav Bobek – Pomáháme jim přežít

Miroslav Bobek o tom, jak Zoo Praha zachránila koně Převalského, jak v Mongolsku začala pomáhat s ochranou sajg a divokých velbloudů, jak v Kamerunu vzdělává děti i jejich rodiče v rámci projektu Toulavý autobus, jak podporuje výzkum a ochranu gaviálů na řece Čambal v Indii, jak připravuje vybudování záchranné stanice pro laoše v severním Laosu nebo jak vrací supy mrchožravé do balkánské přírody… Mohou ale zoologické zahrady a další ochránci přírody v tomto úsilí vždy uspět?

Marek Hilšer – Od politologie k prezidentské kandidatuře

Životní cesty jsou nevyzpytatelné. Platí to ještě více, když si člověk volí ty těžší. Na vrchol hory můžeme jet lanovkou nebo se drásat po rozeklaných horských stezkách. Netřeba říkat, která z těchto možností dělá život plnější. Lanovky mě nikdy moc nelákaly, spíše mě braly vyšlapané boty a puchýře na nohou…

Vítězslav Dohnal – Důvěrně o právnících bez důvěry

K čemu jsou na světě právníci, proč je důležitá jejich důvěryhodnost, proč jim nevěříme a jak to změnit.

Lukáš Houdek – HateFree Culture: Lessons learned / Jak na nenávistné projevy na internetu?

Koordinátor vládní kampaně HateFree Culture Lukáš Houdek představí možnosti, jak reagovat na nenávistné projevy ve veřejném prostoru (zejména na sociálních sítích) na základě několikaletých zkušeností s vedením největší a dlouhodobé tematické kampaně v Česku. Představí jak projekt samotný, tak jeho východiska i kontext. Na konkrétních příkladech ukáže efektivní přístupy i ty, které se naopak ukázaly jako nefunkční.

Tereza Jurečková – Pragulic

Pragulic je sociální podnik, který umožňuje zájemcům z řad veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez domova, a tím mění zažité stereotypy týkající se oblasti bezdomovectví. Chtěl bys poznat, jaky je pravý život na ulici? Vše nemusí být takové, jak se na první pohled může zdát.  O tomto všem pohovoří Tereza Jurečková, zakladatelka společnosti Pragulic – organizace, která mění zažité stereotypy o bezdomovectví

Lukáš Žďárský – Jak oživit veřejný prostor kolem sebe

Co můžeš udělat, abys zlepšil prostor kolem sebe? Máš v hlavě nápady? Jaké to je udělat z polorozpadlých prostor něco naprosto skvělého? O tom bude mluvit zakladatel Vnitroblocku a Kavárny, co hledá jméno, Lukáš Žďárský.

Václav Moravec – Debata s Václavem Moravcem

Václav Moravec je český pedagog a moderátor. Chceš se dozvědět o tom, jaké to je pracovat v televizi a mít svůj vlastní pořad? Jaké předpoklady musí mít moderátor? Jaké je to pohybovat se moderním světě? Přijďte podebatovat s Václavem Moravcem.

Petr Pavel – Bezpečnost v globálním měřítku

Je svět v bezpečí? Jak se máme připravovat na hrozby a je stále reálná otázka války v současné době? O tom bude hovořit armádní generál Petr Pavel.

Czechitas – Bezpečnost na internetu

Přednáška bude orientovaná na bezpečnost na internetu. Ukáže vám, jaké hrozby se na internetu mohou skrývat, jaké techniky se využívají ke krádeži osobních/přihlašovacích údaje a jak tyto hrozby odhalit a bránit se proti nim.

Veronika Žáčková – Děti úplňku

Jsme spolek Naděje pro děti úplňku sdružující rodiče a další rodinné příslušníky dětí s poruchou autistického spektra. Naše děti mají různě hluboký problém porozumět světu a komunikovat s ním. Dostávají se do izolace a my s nimi. Chceme to změnit.


Helena Poláková – Zdravotní klaun

Zdravotní klaun je dobročinná organizace s národní a mezinárodní působností, která od roku 2001 pomáhá dětským i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem. Posláním Zdravotních klaunů je tvořit uvolněné prostředí nejen ve zdravotnických zařízeních, přinášet radost a dobrou náladu na místa, kde se jich příliš nedostává. Chceme odbourávat stres nejen pacientů, ale i jejich rodičů a příbuzných. Zkvalitňovat seniorům podzim života v domovech a v neposlední řadě těšit a vyvést ze stereotypu i samotný zdravotnický personál.

Václav Marhoul

Václav Marhoul začínal na  jevišti Divadla Sklep, kde uvedl ve své produkci a režii vlastní hru Mazaný Filip. Tímto filmem se také odstartovala celá jeho velká režisérská kariéra. Dále je autorem filmu Tobruk, za který získal Českého lva, a neposlední řadě filmu Nabarvené ptáče, na kterém pracuje již 9 let, a za jehož adaptaci obdržel na filmovém festivalu v Cannes uznání poroty Ceny Krzysztofa Kieslowského pro nejlepší scénář.

Tomáš Šebek

Jaké je to být daleko od domova a zachraňovat lidské životy v situacích, kdy i váš vlastní život může být v ohrození? Zjistíš, pokud si dorazíš poslechnout Tomáše Šebka, lékaře bez hranic, který se nedávno vrátil z mise v Jemenu, ale na kontě má již misi na Haiti, v Afghánistánu či Jižním Súdánu.

Epos 257

Autor  převážně sociálně – uměleckých projektů, známý pod pseudonymem Epos 257 přijde povyprávět o světě umění. Dozvíte se, co ho v tvorbě inspiruje, jaké materiály používá či jaké jsou největší problémy umělce dnešní doby.

David Černý

Přijďte si poslechnout, jak být umělcem světových rozměrů, od velmi oceňovaného tvůrce různých kontroverzních a provokativních plastik. David Černý je autorem sochy svatého Václava jedoucího na mrtvém koni v pasáži pražského Paláce Lucerna, růžového tanku, 10 miminek na Žižkovském vysílači a mnohem více děl.

Netradiční sporty

Vybika nebo fotbal už jsou pasé? Hrál jsi je stokrát a cítíš, že bys rád zkusil něco nového? V sobotu budeš mít možnost. Připravujeme pro tebe sporty, o kterých jsi v životě neslyšel, a o kterých se ti nesnilo ani v nejdivočejších sportovních snech! Čekat na tebe bude třeba vrhání nožů, famfrpál nebo akrobacie na šálách!

Netradiční sporty budou probíhat celou sobotu. Dopoledne probíhají paralelně s programem EXPO a ty si můžeš vybrat, jak rozdělíš svůj čas mezi tyto dva bloky. Odpoledne se můžeš těšit na další dva bloky Netradičních sporty, na které se už můžeš zaregistrovat v rámci registrace – budeš mít tedy místo jisté. Pokud tedy radši posloucháš své tělo než zajímavé řečníky, neboj se vybrat si místo jedné přednášky blok Netradičních sportů!