Registrace na programy

Registrace na programy započne ve čtvrtek 25. 4. 2019 v 20:19. Bude probíhat přes stejnou webovou stránku jako registrace na Obrok, tj. https://registrace.obrok19.cz . Můžeš se tedy dopředu přihlásit a pak čekat, až se v daný čas objeví magické zelené tlačitko “Zaregistruj si svůj program”. Najdeš ho v levé horní části těsně pod obrázkem tvé skupiny v sekci “Tvůj program”.

Registrace se týká programů Putování (úterý-středa), Vzlet (čtvrtek), Služba (čtvrtek), Pamětníci (pátek), Vapro (sobota) a Netradiční sporty (registrace v rámci Vapra, sobota). Na ostatní programy není třeba se registrovat, s tvojí účastí se automaticky počítá. Více o Registraci na programy najde zde: https://obrok19.cz/registace-programu/.

Symbolický rámec

Píše se rok 1911 a po Čechách vznikají první skautské oddíly, Mladí lidé jako ty v nich zažívají dobrodružství jako skuteční průzkumníci nebo indiáni. Ta myšlenka tě nadchne. Před první světovou válkou zažíváš klidné časy strávené v přírodě se svými druhy. Po velké válce pomáháš s budováním nového československého státu jako kurýr skautské pošty a dobrý občan.

Nic ale netrvá věčně, druhá světová válka přinesla spoustu bolesti a nacistický zákaz v roce 1940. Někteří tví bratři a sestry se přidali k odboji a aktivně bojují proti nacistům. Většina čeká na příležitost, kdy bude vhodné proti okupantům vystoupit. I ty se přidáš k povstání a po válce pomáháš na poničených statcích, aby Československo mělo co jíst.

Krátké období svobody plné smysluplné práce však záhy končí komunistickým převratem a už druhým zákazem činnosti. I proti komunistům je potřeba bojovat, tentokrát je již odboj masový.         A i díky němu se podaří komunisty svrhnout sametovou revolucí. Československo však rychle zaniká  a vzniká nový stát. I v něm mají skauti co nabídnout. Víš, že je nutné dívat se do budoucnosti, využít vše, co jsi prožil ty i celé skautské hnutí, a předat to dál. Skauting díky lidem, jako jsi ty, přežil už tři zákazy, a i díky tobě se může dál rozvíjet. Svobodně, v pravdě a lásce.

Putování

Nemůžeš v noci spát samým těšením na Obrok? My taky ne! A přesně pro nás nedočkavce je tady putování! Pojď s námi na Konopiště po svých a pociť atmosféru akce již o den dřív! Staň se prvním skautem příchozím do areálu! Garance nezapomenutelného romantického noclehu pod hvězdnou oblohou na tajuplném místě!

Putování – program, který probíhá ještě před oficiálním zahájením Obroku 2019. Jedná se o táboření v okolí Benešova v noci z 21. na 22. 5. 2019. Na výběr budeš mít z 10 historicky zajímavých míst (vybereš si při registraci programů). Na všech místech čeká ohniště a je připraven barel s vodou. Účastníci si tedy mohou užít atmosféru netradičního místa a seznámit se s dalšími účastníky Obroku v malé skupině. Z místa noclehu pak ve skupince 15 – 20  lidí druhý den poputujete na Konopiště. Pokud ve tvé skupině nebude plnoletý člověk, který by nesl za neplnoleté odpovědnost, je nutné odevzdat před konáním akce potvrzení od rodičů. Ti jím potvrdí, že jejich ratolesti mohou samy (tj. bez plnoleté osoby) cestovat na akci Obrok od 21. 5. do 22. 5. (tj. do oficiální registrace na akci).

© Tomáš Tkáčik – Rozum

Služba

Služba se zaměřuje na pomoc komunitám v oblasti, v níž se Obrok koná. Jeden z programů, při kterém budeš moct naplňovat roverské heslo Sloužím! Služba je rozdělená do několika oblastí – sociální (rozličné sociální směry), hravá (příprava programu pro děti), ekologická a památková (údržba památek), skautská (pomoc skautským střediskům a oddílů v okolí), zámecká ( Konopiště a jeho okolí) a ostatní (možnosti, které svou podstatou vybočují z měřítek ostatních kategorií, takže budou jistě překvapením a dost možná i třešničkou na dortu).

© Štěpán Hašek – Jmelí

Vzlet

V tomto nově vzniklém bloku budeme mít možnost ukázat, co všechno skauti dokážou a jakou mají sílu, kreativní i fyzickou. Před sto lety zažíval skauting velkolepé časy, tehdejší skauti dokázali velké věci. Na Obroku ukážeme, že i dnes, v době rozkvětu moderního skautingu, jsme schopni stejně velkých věcí. Vyřádíš se kreativně i fyzicky, jak to jen jde – společně můžeme postavit třeba vázaný kolotoč, věž či ježka v kleci.

Program Vzlet má symbolizovat první republiku, kdy Junák rostl a vzkvétal. Při registraci programů dostaneš možnost si vybrat mezi bloky Voda, Louka a Les. Bloky jsou pojmenovány podle míst, kde se konají. V každém bloku pro tebe bude nachystaných mnoho aktivit zaměřených na kreativitu či fyzické vybití. Ty se pak budeš procházet mezi jednotlivými stanovištěmi svého bloku a věnovat se činnosti, na kterou zrovna budeš mít chuť. Orientaci ti usnadní uprostřed umístěná nástěnka s přehlednou mapou celého bloku.

Kromě těchto tří bloků budou součástí Vzletu také tzv. Kuriozity, na které můžeš přijít, ať jsi zapsán kdekoli. Zde budou vznikat dřevostavby, které pomůžou vybudovat obrokové tábořiště. Kuriozity se budou nacházet nad amfiteátrem a nahoře u altánu.

Vzlet probíhá současně se Službou, ve čtvrtek dopoledne se ho tedy zúčastní jedna polovina účastníků, druhá ho zažije tentýž den odpoledne.

Swing Bejby!

Čtvrteční večer bude patřit tanci! Jsi výborný tanečník? Nadšený amatér? Nebo obvykle upředňostňuješ pouze klepání nohou do rytmu hudby? V každém případě si nenech ujít prvorepublikový ples, na kterém to nejen rozjedeš, ale taky se naučíš tančit swing!

M(a)y Day

Neříkal sis někdy, jak by bylo super, kdybys na koncertě uměl pořádně hvízdnout na kapelu, ale když jsi to zkusil, jen sis poplival prsty? Když jsi byl malý, bavilo tě malovat, ale pak jsi šel na gympl, a už na to nebyl čas ani chuť, a tak jsi předčasně ukončil svou uměleckou kariéru? Čichl sis k sobě dnes ráno a udělalo se ti špatně? Pak bude tento program přímo pro tebe!

M(a)y day běží na pomoc všem roverům, kteří na chvíli zapomněli, jak je důležité věnovat se svým koníčkům, snům, cílům nebo relaxu, pohodě a štěstí. Na ploše celého areálu pro tebe bude připraveno několik desítek aktivit, kterým se můžeš věnovat, které se můžeš naučit, které si můžeš užít. Zároveň se s naším programem nebije ani to, když si dáš šlofíčka, půjdeš se osprchovat nebo si budeš číst knihu, kterou sis přivezl z domu. V pátek dopoledne si prostě užij My day!

© Petr Kalousek – Robinson

Velká hra

Jaké to asi je stát se členem odboje a pracovat proti nepřátelskému režimu? Jaký to je pocit, když člověk bojuje za pravdu a svobodu pod neustálým Damoklovým mečem prozrazení a všech z toho plynoucích rizik? V pátek odpoledne, na herní louce, spolu se všemi ostatními účastníky. Budeš se moct stát… hrdinou. Na Velké hře.

© Petr Kalousek – Robinson

Netradiční sporty

Vybika nebo fotbal už jsou pasé? Hrál jsi je stokrát a cítíš, že bys rád zkusil něco nového? V sobotu dopoledne budeš mít možnost. Připravujeme pro tebe sporty, o kterých jsi v životě neslyšel, a o kterých se ti nesnilo ani v nejdivočejších sportovních snech! Čekat na tebe bude třeba vrhání nožů, famfrpál nebo akrobacie na šálách!

Vapro

V sobotu odpoledne se na Obrok 2019 sjedou zajímavé osobnosti české společnosti, aby tobě a ostatním účastníkům předali některé své zkušenosti, poznatky a možná i něco více. Přednášející jsou snad ze všech odvětví, která si dokážeš představit. Dobrodruh, fotografka, moderátor, soudkyně, lékař a mnozí další.

Program se koná v dolní části areálu, tj. hlavní programová louka, stany uvnitř areálu, relax zóna, amfiteátr. Hlásit se budeš na jednotlivé přednášky a workshopy, které tě zaujmou.

© Petr Kalousek – Robinson

Dopro

Doprovodné programy neboli DoPro je sada programů připravená pro chvíle volna. Pokud oceníš možnost strávit svůj volný čas aktivně, doraz i s kamarády do stanu Doprovodných programů či do chillzóny – můžeš si vypůjčit knížky, deskové hry či sportovní vybavení, protáhnout se na workoutovém hřišti nebo se zúčastnit florbalového turnaje. Každé ráno tě vzbudí příjemný budíček a energická rozcvička, večer tě ukolébá zajímavý film, zpívání u táboráku nebo večerní zamyšlení a večerka. Kromě toho všeho tě čeká taneční workshop a seznamka jako příprava na čtvrteční taneční večer, v sobotu si nenech ujít speciální workshopy věnující se například přípravě kávy.

V areálu Obroku najdeš i další možnosti vyžití pro chvíle volna – Skautské muzeum, Skautský institut, Roverský odbor nebo třeba stánek Paměti národa. Otevřeno máme každý den od rána do večerky, tak se u nás v průběhu Obroku nezapomeň zastavit!

Snídaně

Do pátečního poledne si budeš moct pro sebe a svoji roverskou partu objednat pečivo z pekárny. To dorazí v sobotu brzy ráno na programovou louku. Hned po skončení nástupu bude možné si pečivo na základě objednávky vyzvednout, a pak můžeš rovnou zůstat na programové louce a užít si piknik s ostatními účastníky Obroku. Zajištěn bude i horký čaj, takže příjemnému ránu nebude stát nic v cestě.

Po snídani bude na témže místě navazovat hlavní dopolední program EXPO, takže nebude potřeba se nikam složitě přesouvat.

EXPO

V sobotu dopoledne se na programovou louku sjedou zástupci skautských kurzů (čekatelských, vůdcovských, roverských i zdravotnických), odborů, krajských rad, roverských kmenů, roverských akcí i dalších projektů. Dorazí za jediným účelem – aby tobě a ostatním roverům představili, jaké možnosti se vám s přechodem do roverského věku nabízejí a kde se můžete realizovat.

Program se koná na hlavní programové louce v dolní části areálu. Inspirací mu byl studentský veletrh Gaudeamus. Stany a stanoviště na louce obsazené desítkami skautských subjektů, mezi nimiž budeš volně korzovat a zapojovat se do aktivit, které ti budou nabídnuty. Dost možná budeš někým osloven jakožto potenciální účastník, případně ti budou zodpovězeny všechny tvé otázky.

Ropro

RoPro je novinkou programu Obroku. Dělí se na dvě hlavní části – výzvy a projekty. Výzvy budou rozmístěny po celém areálu a budeš je moct plnit jako jednotlivec, nebo ve skupině. Dokaž nám, že na to máš, a splň jich co nejvíce!

Co se projektů týče, rádi bychom ti (nebo vám) pomohli, a to všemi způsoby – od konzultace až po pomoc s hledáním inspirace a motivace. Ať budeš chtít na svém projektu pomoct s čímkoliv, neváhej přijít na náš RoPro stánek – jsme tu pro tebe po celou dobu Obroku!

Pokud máš nápady na výzvy nebo už víš, co bys na projektu chtěl řešit, vyplň tento formulář:

https://docs.google.com/a/skaut.cz/forms/d/15R-kFgmXbiloVDQuHy9YvAeF7TdhxSGNOxnAcVQetGA/edit?usp=sharing

© Petr Kalousek – Robinson

Diskuze s pamětníky

V pátek dopoledne se na Obrok 2019 sjedou významní čeští skauti a skautky, kteří mají, díky svým vlastním životním zkušenostem, skutečně co říct k historii skautingu na našem území. Vznik, zákaz, povolení, zákaz… žádný z důležitých okamžiků nebude opomenut.

Program se koná v amfiteátru v dolní části areálu. Diskuze bude vzhledem k množství času a zvoleným tématům moderována externím moderátorem. Po jejím ukončení bude možnost pobavit se s pamětníky osobně, budeš-li na ně mít víc otázek.

Stage

Každý večer se probudí stage a nikdy to nebude nuda. První, středeční večer na nás čeká koncert Voxela či Seta. Ve čtvrtek shlédneme divadelní představení, a hned v pátek rozezní své nástroje skautské kapely. Během závěrečného večera to pořádně odpálíme několika velkolepými koncerty a závěrečnou párty.

© Petr Kalousek – Robinson

Ceremoniály

Zahajovací ceremoniál proběhne ve středu a to založením Junáka, čímž odstartuje celé skautské i obrokové působení. Přeneseme se o více než sto let v čase zpět a pocítíme vážnost a hloubku této důležité události. Jedná se o nejslavnostnější moment celé akce.

Ukončovací ceremoniál akci uzavře zhodnocením a připomenutím celé akce a velkou oslavou svobodného skautingu. Čeká nás velká party a oslava ve stylu 21. století!

Součástí ceremoniálů jsou také ranní a večerní nástupy, které budou tematické k období, ve kterém se právě nacházíme, a přinesou další informace o tom, jak to tehdy vypadalo. Tak nezapomeň dorazit.