Symbolický rámec

Symbolický rámec je jednou z hlavních akcentovaných novinek programu letošního Obroku. Hlavním tématem Obroku je historie skautingu, od  jeho vzniku až po moderní dobu a  jeho motivací je oslava 30 let svobodného skautingu. V průběhu jednotlivých dní projdeme stoletou historií, kdy bude každý den reprezentovat jednu etapu skautské historie a to založení – rozkvět – totalitu – svobodu. Naším cílem je aby účastníci pocítili dobu co nejvíce “na vlastní kůži” a díky tomu si zapamatovali důležitá fakta.

Program symbolického rámce začne již před akcí samotnou. Na sociálních sítích se ti budou představovat série příspěvků prezentující symbolický rámec po jednotlivých programových dnech. Budeme ti sdílet zajímavé příběhy lidí a  proběhne i “předprogram”, který se bude sestávat z několika úkolů s historickým tématem, například rozhovor s pamětníkem v tvém okolí.

Samotné programy budou voleny s ohledem na logickou historickou návaznost a bude v nich zahrnuto co nejvíce prvků, které podpoří symbolický rámec. A ani areál nebude jen tak ledajaký, ale upraven a vyzdoben vždy do daného historického období.

 

Putování

Obnovení jednoho z programů, který měl svoji premiéru na Obroku 2015. Jde o dobrovolný program, který se koná před akcí. Jsi-li nedočkavý(á) máš možnost zažít Obrok v komornějším podání již o den dřív. Navážeš první kontakty s novými lidmi a poznáš okolí Benešova. Z úterý na středu budete přespávat na tábořišti nedaleko Obroku a ve středu pak dorazíte společně na registraci na Obrok.

© Tomáš Tkáčik – Rozum

Služba

Služba má klasický koncept pomoci v okolí, kde je potřeba. Ukážeme Benešovu, že umíme vzít za práci a že skauti jsou vidět a touží udělat svět lepší. Letos bychom chtěli pomáhat i u jednotlivých sociálně slabších rodin v Benešově, u kterých jsou nejvíce vidět výsledky.

© Štěpán Hašek – Jmelí

Vzlet

Nově vzniklý blok programu, který se zaměřuje na radost z manuální práce, zručnosti a pocitu z dobře vykonané společné práce.

Znáš ten pocit, když se z kupy dřeva a materiálu stane něco krásného a užitečného? Stejný případ, jako když se z bandy mladých lidí kdysi stali skauti užiteční pro své okolí. Společně se tedy pokusíme vytvořit něco velkého, jako je třeba obří deskovka, kolotoč nebo velká mozaika. Nebude chybět ani prostor pro fyzické vybití v podobě zážitkových aktivit, na které se můžeš těšit v druhé polovině programu.

M(a)y Day

Program May Day ti dá příležitost věnovat se sobě tak, jak právě potřebuješ – odpočívat, rozvíjet se, zkusit něco nového nebo třeba něco, na co jsi nikdy neměl čas, ale přitom to zabere jen chvilku. Můžeš pracovat na osobním rozvoji nebo získat inspiraci pro aktivní odpočinek. Můžeš se těšit na magické triky, tvůrčí psaní, učení se házet žabky nebo třeba základy gymnastiky. No kdo by se nechtěl na Obroku naučit dělat stojku?

© Petr Kalousek – Robinson

Velká hra

Velká hra je příležitost, kdy můžeme zapojit všechny účastníky do jedné společné aktivity. Letos bude v rámci symbolického rámce zasazena do období totality.

Čeká tě tedy napínavý souboj plný nástrah a nebezpečí. Velká hra je prvkem, který tě rozhýbe a poskytne ti prostor pro spolupráci a komunikaci s ostatními skauty z celé ČR.

© Petr Kalousek – Robinson

Vapro

Vapro nabízí účastníkům možnost seznámit se s důležitými tématy naší doby a setkat se se zajímavými osobnostmi naší doby, jak s pamětníky z dob minulých, tak s osobnosti ze současného dění.

Vybereš si několik z mnoha přednášek od pamětníků, z přednášek o aktuálních tématech ve společnosti a z přednášek od zajímavých osobností. Aby toho ale nebylo na jeden den až moc, přednášky s pamětníky budou probíhat v pátek a aktuální témata společně se zajímavými osobnostmi v sobotu.

© Petr Kalousek – Robinson

Dopro

Doprovodné programy budou nabízet pestrou škálu programů – sportovní, klidové, zážitkové, naučné i kreativní. Využijeme přilehlé vodní plochy k vodnímu programu, čekají nás tematické rozcvičky, workshopy nebo třeba sportovní hřiště.

Nejsi fanda pohybu? Nevadí. Pro tebe budou připraveny rychloseznamovací programy, táboráky nebo knihovnička.

EXPO

EXPO je velký skautský veletrh, který představí naší organizaci v celé její šíři a slávě. Na jednom místě se sejdou skautské kurzy, odbory, zvláštní organizační jednotky jako třeba skautská ochranná služba nebo skautský záchranný tým, skautské projekty či roverské akce. Chceme ti nabídnout jedinečnou příležitost vidět vše pohromadě a udělat si obrázek o kompletní nabídce Junáka.

Ropro

V rámci tohoto programu chceme dát příležitost vzniku nových roverských projektů a jejich následné realizaci.

Můžeš se inspirovat u existujících projektů, které budou na místě prezentovat jejich organizátoři a bude ti nabídnuta pomoc od zkušených znalců roverského programu. Projekty, které se na Obroku vytvoří, budeme následně sledovat a podporovat.

© Petr Kalousek – Robinson

Večerní program

Večerní program bude korespondovat s historickým obdobím daného dne. Na podiu se představí tematický program i tématické kapely. Na své si přijdou i vášniví tanečníci a filmaři. Letos se totiž můžeš těšit na swingový retroples nebo filmy představující dané období.

© Petr Kalousek – Robinson

Ceremoniály

Zahajovací ceremoniál proběhne ve středu a to založením Junáka, čímž odstartuje celé skautské i obrokové působení. Přeneseme se o více než sto let v čase zpět a pocítíme vážnost a hloubku této důležité události. Jedná se o nejslavnostnější moment celé akce.

Ukončovací ceremoniál akci uzavře zhodnocením a připomenutím celé akce a velkou oslavou svobodného skautingu. Čeká nás velká party a oslava ve stylu 21. století!

Součástí ceremoniálů jsou také ranní a večerní nástupy, které budou tematické k období, ve kterém se právě nacházíme, a přinesou další informace o tom, jak to tehdy vypadalo. Tak nezapomeň dorazit.